Wideo mapping fasady Muzeum Ulmów zdecydowanie różni się od innych tego typu realizacji. Wzruszająca i zarazem tragiczna historia rodziny Ulmów stała się podstawą do stworzenia zapadającej w pamięć animacji, zaprezentowanej w ramach uroczystych obchodów pierwszej rocznicy otwarcia muzeum w 2017 roku.
W projekcji wykorzystano oryginalne fotografie, stanowiące zasoby muzealne, w połączeniu z nowoczesnymi technikami animacji 2d i 3d. Bohaterowie uwiecznieni na fotografiach w codziennych sytuacjach śmieją się, przytulają, uczestniczą w życiu społeczności, przeżywają swój czas, na chwilę ożywając pod wpływem światła i dźwięku na fasadzie budowli.
Ścieżka dźwiękowa powstała na podstawie utworu „Abun d’bashmaye” z płyty „Pieśni Dusz, pięć wyznań” Agnieszki Kowalczyk-Krzysiek, Motyw muzyczny został specjalnie przekształcony do potrzeb wideo mappingu. W warstwie tekstowej wykorzystano fragment poematu Henryka Jachimowskiego (Pieśń o Ziemi) oraz fragment tradycyjnej żydowskiej pieśni ze słowami Halikha LeKesariya (Eli, Eli).
To właśnie symetryczna forma budowli autorstwa Mirosława Nizio (Nizio Design International), symbolicznie nawiązująca do idei domu, staje się ramą dla opowiedzenia smutnej, rodzinnej historii, rozgrywającej się w czasach II wojny światowej.
Świat bohaterów animacji złożony jest z prostych gestów i codziennych sytuacji, których spokojny rytm przerwała niespodziewanie II wojna światowa w całej swojej gwałtowności.