Projekt logo nowej autorskiej marki Winnica Jodła


Projekt logo nowej autorskiej marki Winnica Jodła

W przypadku projektu logotypu dla Winnicy Jodła mamy do czynienia z początkiem tego wyzwania, jakim jest powołanie do życia całkowicie nowej, autorskiej marki. Logo firmy zostało opracowane w trzech, różnych wersjach kolorystycznych, po jednej dla każdego z rodzajów trunku produkowanego w Winnicy Jodła.

Kameralna, rodzinna winnica Maliny i Jarosława Rusieckich powstała wiosną 2014 roku i znajduje się na wysokości 359 m n.p.m. na południowym zboczu Pasma Jeleniowskiego, w najstarszych górach Europy - Górach Świętokrzyskich. Nazwa winnicy - Jodła - pochodzi od występujących na okolicznych terenach borów bukowo-jodłowych, które nadają winu powstałemu z uprawianych tu winorośli charakterystyczny smak, wzmocniony również dzięki żyznej glebie bogatej w kwarcyt i piaskowiec.

Wykorzystanie w logo marki symbolu jodły podkreśla polskie pochodzenie wina.

Jodła zajmuje szczególne miejsce kulturze polskiej, a w szczególności na Kielecczyźnie, gdzie znajduje się winnica. Na Kielecczyźnie człon słowotwórczy "jodła" często pojawia się w nazwach terenowych takich jak: Jedlnia, Jedlnik, Jedlanka, Jodłówka czy Puszcza Jodłowa. To właśnie słynna Puszcza Jodłowa położona w Górach Świętokrzyskich stanowi północną granicę zwartego występowania tego gatunku drzewa w Polsce.

Według słownika symboli Władysława Kopalińskiego jodła uosabia takie cechy jak: wzniosłość, duma, królewska uroda, potęga , długowieczność, stałość, śmiałość czy trwałość.

Szumią jodły na gór szczycie, szumią sobie w dal…

- śpiewał jeden z bohaterów opery „Halka” z muzyką Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego, jakby podkreślając górski charakter tego gatunku drzewa.

Symbolika jodły w kulturze jest bardzo bogata. W starożytności z szumu jodły wróżono przyszłość, a o powiązaniu tego drzewa z symboliką wina dodatkowo świadczy fakt, że to właśnie gałęziami jodły przyozdabiano rydwan rozpustnego Dionizosa - boga ekstazy, wina i odradzającego się życia w czasie obchodów jego święta w Starożytnej Grecji.


.